Satelitní turnaj v Liberci

12.04.2014 13:03

V tréninkovém areálu mládeže Slovanu Liberec se v sobotu odehrál první jarní satelitní turnaj a jsme rádi, že i v průběhu jarní sezóny máme možnost poměřit své fotbalové dovednosti s dovednostmi dětí z Mladé Boleslavi, Liberce a Jablonce. Hned první satelit nám ukázal, kolik nových dovedností se děti všech týmů přes zimu naučily a jakým způsobem se má hrát fotbal mladších přípravek. Brankáři se snažili o rozehrávku po zemi a zapojovali se do hry, od hráčů v poli jsme neviděli ani jeden bezhlavý odkop, auty rozehrávali všichni nohami a hrálo se na malém hřišti o rozměru 32 x 20m. Děti nám ukázaly krásné rychlé kličky a některé děti už dokážou naznačením kličky a pohybem těla oklamat obránce. U dětí jsme viděli výborné zpracování míče a první dotyk, při střelbě už hodně hráčů umí vědomě zakončovat k tyči a tak bych mohl pokračovat dále... Pokud už některé děti mají takové dovednosti, je jednoduché přidat přihrávku a pak jsou z toho krásné akce a hezký fotbal. Myslím, že je dobře, že i my se snažíme hrát fotbal tímto způsobem, i když nám to třeba nejde tak rychle, jako výše uvedeným soupeřům. Ale to je dáno především tím, že tyto týmy mají 18 vyrovnaných dětí, kdežto u nás je to trochu jiné a proto se některé dovednosti učíme o chloupek pomaleji. Na druhou stranu můžeme být rádi, že i s 16 dětmi dokážeme některá utkání i s těmito soupeři odehrát vyrovnaně a bylo by docela zajímavé vidět, jak by na takovém turnaji obstál s 16 dětmi například náš tradiční soupeř ze Semil.

Nevím, jak to bylo přesně u druhého týmu, ale u mého týmu jsme jedno utkání vyhráli, další dvě utkání byla poměrně vyrovnaná a tři utkání jsme prohráli vyšším rozdílem. V 6 utkáních jsme vstřelili 12 branek. Je velká škoda, že polovina branek, které dostáváme, je z kategorie úplně zbytečných a v některých relativně vyrovných utkáních dostáváme hodně gólů. Dobré utkání pak vyzní zbytečně špatně. Takové chyby, jako když brankář při rozehrávce od své branky několikrát za utkání přihraje prvnímu soupeři, který stojí před ním, už naši soupeři nedělají. No...nedá se nic dělat, příště to snad bude lepší :-). Chce to pevné nervy, hodně trpělivosti, nekoukat zatím tolik na výsledek, ale sledujme především předvedenou hru. Jestliže chceme mít do budoucna 16 fotbalistů (ne jen 7 fotbalistů a 9 odkopávačů), měly by mít všechny děti co nejvšestrannější dovednosti a proto je střídáme i v brance. Děti se tak učí i fotbalovým dovednostem, které v poli nemohou získat (chytit míč, nebát se střely, spadnout, sledovat hru, rozehrát, přihrát, atd...) Uvidíte, že se to ve fotbalové budoucnosti dětem vrátí.

Satelitního turnaje v Liberci se zúčastnili: Kodym, Zumr, Fordoš, Kraus, Ort, Fanta, Pokorný, Matoušek, Mates, Filip, Viták, Seman, Valtera, Čistecký, Sál a Sobotka.