HT Jičín

06.01.2013 00:00

V neděli dopoledne jsme odehráli halový turnaj v domácí, tedy jičínské sportovní hale. Na naše dva týmy čekaly výběry Slávie, Jablonce, Hradce Králové, Liberce a Ďáblic. Když k silným soupeřům přičtu velkou halu, ve které je fotbal pro takto malé děti fyzicky hodně náročný, čekal na kluky hodně těžký turnaj. Turnaj jsme odehráli se střídavými výkony. První kolo proti Jablonci a Hradci to bylo výborné, odehráli jsme vyrovnané zápasy. I druhé kolo proti Slávii byly výkony docela solidní, i když se prohrálo. Třetí kolo už to bylo horší. Začínal se projevovat handicap, že jsme do takto silně obsazeného turnaje postavili dva výkonnostně vyrovnané týmy a na hře proti výborným soupeřům to bylo znát. Do závěrečných bojů jsme proto proházeli sestavy a výsledkem bylo penaltové vítězství nad Libercem a především výborný výkon v zápase o páté místo proti Jablonci.

I když výsledky nevypadají moc světoborně a na některých rodičích bylo vidět zklamání, určitě nemusíme věšet hlavy. Myslím, že velkou chybou je, že se stále chceme srovnávat se Slávií nebo Hradcem. Stále se kouká na to, co umí oni a my ne. Z toho pak pramení určité zklamání. Nemůžeme ale srovnávat nesrovnatelné. Slávia trénuje v jiném režimu, děti si vybírá, trénují 3x týdně, s dětmi mají jiné ambice než my v Jičíně. My neděláme žádné výběry, nikoho nevyháníme, trénujeme s každým, kdo má chuť a koho to baví. A pokud už tedy hrajeme nějaké zápasy a turnaje, měli bychom se srovnávat s někým, kdo trénuje a hraje se stejnými dětmi, jako my. Jsou to například Jablonečtí, Liberečtí nebo Boleslavští. Můžeme se také srovnávat s většinou týmů na Minicupu, to je pro nás ideální turnaj a soupeři. Na Minicupu si můžeme objektivně porovnat, jak jsme na tom pohybově, v dravosti, v individuální činnosti s míčem a hlavně ve hře 1v1 – zda a jakým způsobem umíme obejít soupeře. To je pro nás zatím to nejpodstatnější. Zatím není až tak důležité, jestli umíme hrát ve čtverci nebo jestli si umíme přihrát. Proto mě třeba někdy i vadí, že někteří kritizují Sama, že nepřihrává. My se to zatím moc neučíme a po dětech to nevyžadujeme. Pomalu s tím začneme až teď a intenzivněji v průběhu jara. Proč zatím děti nenutíme do přihrávky je perfektně popsáno zde na stránkách v sekci „Učíme se správně fotbal“.

Otázka hry ve čtverci (rozuměj držení pozic PO, LO, PÚ, LÚ). My se to zatím takto direktivně s 6 letými dětmi učit nechceme. Nechceme dětem nařizovat, ty budeš hrát vlevo vzadu a druhému ty budeš hrát vpravo vzadu. Ano, pak je to možná čtverec, lépe to vypadá, ale pro fotbalový vývoj dětí je to kontraproduktivní. V dětech to potlačuje kreativitu. Děti pak stojí na svých místech a moc nehrají. My se hraní v chumlu chceme zbavit spíše tím, že dětem říkáme „Když běží jeden hráč za míčem, druhý už tam neběží, ale je dobré si naběhnout třeba před bránu a třetí hráč zůstane na půlce hlídat soupeře. Chceme, aby samy děti přemýšlely, kam je dobré si naběhnout. Za 2 – 3 roky to budou samostatně fotbalově myslící děti. Proč by se 6 letým dětem na hřišti neměli přidělovat posty je opět hezky popsané v sekci „Učíme se správně fotbal“.

Do drtivé většiny turnajů nasazujeme více týmů. Nabízí se otázka, zda je pro kluky užitečnější stavět vyrovnané týmy nebo silnější a slabší. Podle mého názoru se musí praktikovat obě varianty, ale s tím, že by měla převládat varianta, kde v jednom týmu hrají výkonnostně podobné děti. Aby se mohly šikovnější děti zlepšovat, potřebují hrát nějaké zápasy v jednom týmu pouze spolu. Ale na druhou stranu, i ti méně šikovní potřebují hrát někdy v týmu s šikovnějšími dětmi. Jedno bez druhého nelze. A toto by rodiče měli respektovat. Rodiče šikovnějších dětí by měli respektovat, že jejich syn bude hrát některé zápasy v týmu s někým méně šikovným a naopak, rodiče méně šikovných dětí by měli respektovat, že jejich syn nebude hrát pokaždé v silném týmu. Úplně perfektní je Mini Cup. Tam je to krásně rozdělené podle výkonnostních skupin a zahraje si úplně každý proti sobě rovným. Úplný ideál...:)

 

Jičínského turnaje se zúčastnily tyto děti:

Kraus, Ort, Matoušek, Fanta, Pokorný, Kodym, Filip J., Kuba, Čistecký, Zumr.

 

Výsledky:

Jičín I. – FK Jablonec 2:2, Slávia I. 0:6, Ďáblice 0:5, zápasy o 5. – 8. místo: Jablonec 1:4, VTJ Liberec 0:2

Jičín II. – FC HK 1:3, Slávia II. 1:3, VTJ Liberec 2:3, zápasy o 5. – 8. místo: VTJ Liberec 4:4 (3:2 pen.), Jablonec 3:1

 

Pořadí turnaje:

1. SK Slávia I., 2. SK Slávia II., 3. SK Ďáblice, 4. FC Hradec Králové, 5. SK Jičín II., 6. FK Jablonec, 7. VTJ Liberec, 8. SK Jičín I.

Samuel Kraus byl s 7 góly druhým nejlepším střelcem turnaje. Gratulujeme..:)))