Zelencup v Českém Dubu

15.06.2014 18:46

V krásném sportovním areálu MFK Podještědí v Českém Dubu jsme odehráli fotbalový turnaj Zelencup, který každoročně pořádá bývalý ligový fotbalista a dnes spolukomentátor fotbalových přenosů Luděk Zelenka. Turnaje se zúčastnilo 16 skvělých týmů a každý odehrál 7 utkání po 12 minutách. Nedá mi, abych se předně nezmínil o velikosti hřiště, na kterém se turnaj odehrál. Často se bavíme o tom, jestli je lepší hrát na malém nebo velkém hřišti. Někteří trenéři jsou toho názoru, že je lepší hrát na velkém hřišti, protože děti mají více místa a času na práci s míčem. Jiní naopak tvrdí, že je lepší hrát na malém hřišti, tak aby děti byly co nejčastěji u míče a aby s míčem musely pracovat rychle a přesně. V Českém Dubu se hrálo na hřišti 30 x 19m (přesně podle pravidel FAČR) a jednoznačně se ukázalo, že je lepší hrát na malém hřišti. Děti byly stále u míče, jedna šance střídala druhou, padalo mnoho branek, bylo spoustu soubojů, na hřišti se stále něco dělo a i když bylo na hřišti méně místa, viděli jsme spoustu povedených kliček, přihrávek i kombinací. I na malém prostoru se dá hrát hezký fotbal.

Na samotném turnaji nám do skupiny pořadatelé nalosovali Slovan Liberec, Meteor Praha, Bohemians 1905, Ružínov Bratislava, SC Xaverov, Mladou Boleslav, Duklu Praha a o konečné umístění jsme si zahráli s Kolínem. Dalšími účastníky turnaje byli České Budějovice, FK Jablonec, Zbrojovka Brno, MFK Podještědí, Slovan Liberec 2007, Admira Praha, FAPV Děčín, Ústí n. L. a FK Příbram. Patronem Zelencupu byl fotbalista FC Watford Daniel Pudil a naši borci mu předvedli jak výborné, tak méně povedené výkony. Zápasy proti Meteoru, Bohemians, Xaverovu a Liberci hráli kluci skvěle. Brankáři výborně chytali a solidně rozehrávali. Hráči měli chuť do hry, bojovali, hráli rychle a předváděli hezký fotbal. Naopak proti Kolínu, Boleslavi a Bratislavě se nám moc nedařilo. Hra jako taková nebyla špatná a byla jakoby opticky vyrovnaná. Ale přišlo mě, že hlavně proti Boleslavi a Kolínu byli někteří kluci takový nejistí, nechávali se lehce obírat o míč, k soubojům se otáčeli bokem nebo zády a dostávali jsme lehce branky. Na druhou stranu se nám na turnaji podařilo nastřílet celkem asi 21 branek a to je dobré. V konečném účtování turnaje jsme skončili v polovině tabulky.

Po delší době jsme měli opět možnost vidět hru lepších týmů. Viděli jsme, jaké dovednosti už mají osmileté děti. Samozřejmá je hra 1v1. Na takovém turnaji už umí kličku úplně všichni, včetně našich dětí. Přihrávku na svého spoluhráče už zvládá také skoro každý, včetně nás. Co už ale někteří šikovní jedinci nebo dobré týmy zvládnou, je přihrávka do volného prostoru na nabíhajícího spoluhráče. To už je spolupráce dvou tří hráčů a kdo už má tuto dovednost, tak soupeře přehrává a dává spoustu branek (viz Hradec v KP). Další individuální dovedností, která patří do rejstříku některých osmiletých dětí, je perfektní zpracování míče prvním dotykem do pohybu a správným směrem. Všechny tyto dovednosti se také snažíme rozvíjet. Na trénincích hrajeme spoustu her 2v2, 3v2, na 3 branky, na 4 branky, v kruhovém hřišti na 6 branek, různé Coerver hry, při kterých se klukům snažíme napovídat, jak si hru roztáhnout, kam si naběhnout a že si mohou přihrát. Ale nechceme na to až tak moc tlačit, aby pak kluci nedávali přednost přihrávce před hrou 1v1. To by nebylo dobré. Na turnaji jsme si také mohli všimnout, že ani jeden brankář nevykopával míč z ruky. Každý brankář se snažil o rozehrávku nebo vyjetí. Dále jsme viděli, že na turnaji měly všechny děti skvělé pohybové dovednosti. Proto se i my snažíme do tréninků zapojovat gymnastiku a atletiku. Atletika ani gymnastika není žádný podřadný trénink, právě naopak. Bez dobrých pohybových dovedností se dá těžko provozovat jakýkoliv sport. Zpestřením turnaje byla účast Daniela Pudila, u kterého probíhala dovednostní soutěž ve střelbě. Jičínské fanynky sice říkaly, že je tam nějaký Budil a že jeho žena má hezké boty. Tak jsem se šel podívat, kdo je to ten Budil a on to byl Daniel Pudil…:-)

Turnaje se zúčastnili: Mates, Viták, Matoušek, Filip, Zumr, Fanta, Pokorný, Čistecký a Sobotka.

Fotografie a videa (p. Viták) z turnaje jsou ve fotogalerii a ve videogalerii. V utkání s Meteorem je vidět, že i my si umíme přihrát a že to jde i na malém hřišti…:-)