Za celý víkend pouze jediná porážka...

07.10.2013 19:15

V průběhu víkendu jsme s dětmi odehráli Krajský pohár ve sportovním areálu Na Háječku v Hradci Králové a nádherný turnaj Okresního fotbalového svazu v Železnici. V rámci víkendu jsme tak měli možnost porovnat fotbalové dovednosti našich dětí s dovednostmi dětí, které trénují třetím rokem ve špičkovém týmu, ale také s dovednostmi dětí, které s fotbalem začínají.

Hradec Králové:

Hned první utkání s Hradcem nám všem ukázalo, jak hezký fotbal se dá hrát se 7 letými dětmi za předpokladu, že klub už od školičky koncepčně pracuje pouze s vybranými dětmi. Hradečtí hráli opravdu krásný fotbal plný pohybu jak s míčem - tak bez míče, výborně kombinovali (nebyli to pouze přihrávky, ale opravdu kombinace), dobře stříleli, byli rychlí a průbojní. Nejvíce mě ovšem zaujalo, jakým způsobem si dokázali prvním dotykem zpracovat míč do volného prostoru a tím se lehce zbavit obránce. Prvních 5 minut si naši borci museli připadat jako na kolotoči, ale postupem času jsme začali hrát také hezký fotbal. Jakmile jsme začali hrát všichni v pohybu a obránci dokázali posouvat míče na nabíhající útočníky, hned z toho bylo několik hezkých akcí a podařilo se nám vstřelit 3 pěkné branky. Fotbalové dovednosti hradeckých dětí pro nás mohou být inspirativní, ale nemůžeme je brát jako dogma, protože nelze srovnávat nesrovnatelné.     

Utkání proti Třebechovicím a Trutnovu, to už byla jiná kávička...To jsou týmy, s kterými se můžeme objektivně porovnávat a ve dvou zápasech jsme jim dokázali nastřílet 15 branek. Když pominu první poločas s Trutnovem, ve kterém jsme nehráli v kompletním složení, protože 3 naši borci dostali od trenérů disciplinární trest:D))), tak v obou utkáních jsme prokázali více fotbalových dovedností, než soupeři. Škoda jen, že je naše hra stále málo kreativní a díky tomu se okrádáme o více vstřelených gólů. Do tréninků začneme zařazovat více her s přečíslením 2v1, 3v2, 4v3 a věřím, že se ještě do konce podzimní sezóny posuneme o krůček dál...

Železnice:

Projekt turnajů OFS pro kategorie U8 je skvělí nápad a dává tak možnost i těm nejmenším dětem z klubů, kde nemají tak širokou základnu, hrát pravidelné zápasy proti soupeřům stejné věkové kategorie. Dříve tomu tak nebylo a tyto děti musely hrát proti dětem až o 4 roky starším v Okresním přeboru U10. Doufám, že se tento projekt chytí a bude i nadále pokračovat.

Naše dva týmy se postupně utkaly s Milíčevsí, Miletínem, Kopidlnem, Libání a domácí Železnicí A/B. Odehráli jsme celkem 10 utkání po 10 minutách a ani jednou jsme neokusili hořkost porážky. Modrý tým nastřílel 14 branek a bílý 21 branek. 150 přihlížejících diváků vidělo zajímavé zápasy, mnoho hezkých branek, ale také několik vtipných situací. Jeden brankář nejmenovaného soupeře opakovaně nevěděl, jakým způsobem rozehrát od své branky a jeho trenér se už na to nevydržel dívat. Vzal si tedy balon, rozehrál místo něho a málem jsme z toho dostali branku. Nevím, jak by se to pak řešilo...:D))). Svoji premiéru si odbyl Ferda a dokonce se mu podařilo vstřelit 2 branky. Turnaj nám ale také znovu ukázal, že bez průbojnosti a snahy se hráč neprosadí ani proti začínajícím a mladším fotbalistům.               

Turnajů se zúčastnili: Kodym, Matoušek, Ort, Kraus, Čistecký, Čermák, Fanta, Novotný, Vlach, Fordoš, Sobotka, Pokorný, Viták, Filip, Mates.