Piditurnaj č. 2 - Jičín

27.04.2012 00:00

V rámci čtvrtečního tréninku jsme za krásného počasí odehráli na jičínském hřišti piditurnaj č. 2. Pozvali jsme si kvalitní tým Lázní Bělohrad, který už hraje KP mladších přípravek a tým TJ Kopidlno, účastníka OP mladších přípravek. My jsme postavili tři týmy. Hráli jsme systémem každý s každým 12 minut. Nejlepší tým turnaje byl ten, který za celý turnaj nastřílel nejvíce gólů.

Filozofie těchto piditurnajů je taková, že chceme do hry dostat co nejvíce dětí, na kterých je alespoň trochu vidět, že se nebojí hrát zápasy a dále, aby si děti zahrály co nejvíce, bez zbytečného čekání a sezení na střídačce. Jak už jste si také mohli všimnout, některé týmy už mají i své stálé brankáře. My to takto zatím praktikovat nebudeme, i když je to často na úkor výsledků. Kdybychom měli jednoho nebo dva brankáře, určitě by byli výsledky lepší, protože bychom nedostávali laciné góly. Ale jaký by to mělo smysl v této kategorii mít lepší výsledky? Možná by byli spokojenější rodiče a trenéři, ale děti určitě ne. Z pohledu dětí je to tak, že se pouze po zápase zeptají, jaký byl výsledek. Ale dvě minuty po zápase už je jim to šumák. A hlavně, většina dětí se pere o to, kdo půjde do brány. Z pohledu nás trenérů je to tak, že chceme, aby si co nejvíce dětí vyzkoušelo, jaké je to v brance. Hra v brance podporuje jiné návyky myšlení, než ve hře (hlavně při rozehrávce musí přemýšlet, jakým způsobem rozehrát) a nebojácnost (např. při střelách nebo vybíhání). Ale hlavně, nechceme v 6 letech někoho zazdít v bráně. Chceme, aby se děti učily hlavně fotbal. V bráně se nikdo fotbal nenaučí. A co když se pak dítě v 8 - 10 letech rozhodne, že ho to už v bráně nebaví? To by pak už bylo těžké, přeorientovat se na hru. Obráceně, z fotbalisty udělat brankáře, je jednodušší. To jen tak pro vysvětlení, protože vím, že jste si začali všímat, že některé týmy už mají své brankáře a my ne.

Co se týká turnaje, mohu hodnotit pouze to, co se dělo na hřišti, u kterého jsem byl já. Když u kluků r. 2006 pominu nějaké to cucání prstů při hře místo toho, aby se posunuli do míst, kde se hraje nebo kde mají hrát, tak si myslím, že ti, kteří se zúčastnili všech tří posledních turnajů, ukázali určité zlepšení. Míra konečně ukázal, že se dá hrát i bez odkopávání. Místo odkopů se snažil tahat míč dopředu po lajně a měl tam pěkné akce i kličky. Matěj vybojoval spoustu míčů a lépe už řeší situace, když je vzadu sám na míči. Už nedělá kličku středem, kde je nejvíce hráčů, ale krásně si ho dá do strany, kde je více volného místa. Sam perfektní klička, ještě by to chtělo nedělat kličku do chumlu hráčů, ale právě do prostoru, kde je volné místo. Líbilo se mně, že si dokázal odstavit tělem i o hlavu větší soupeře. Kuba se konečně po hřišti netoulal jak bludný Holanďan, ale konečně se snažil hrát. Ukázal i nějaké pěkné kličky. Potřeboval by se odnaučit padat v soubojích o míč (zbytečné skluzy). Rosťa, ten je zatím malinký, potřeboval by hlavně nejdříve trochu zesílit. Ale jinak se snaží. Dan trpí tím, že je často nemocný a moc toho zatím nenatrénoval. Kdyby trénoval, určitě by neměl tolik respektu k soupeři a patřil by mezi ty nejlepší. Když na tréninku děláme individuální cvičení (bez soupeře), je vidět, že s míčem umí. Co se týká mě, já byl s výkony kluků spokojený.

Výsledky:

SK Jičín (modří) – Kopidlno 0:3, JC černí 1:2, JC bílý 1:4, L. Bělohrad A 0:4, L. Bělohrad B 0:2

SK Jičín (černí) – L. Bělohrad B 0:2, JC modří 2:1, Kopidlno 1:1, JC bílý 4:1, L. Bělohrad A 0:5

SK Jičín bílý – L. Bělohrad A 2:1, L. Bělohrad B 0:3, JC modří 4:1, JC černí 1:4, Kopidlno 0:6.

Počet nastřílených gólů:

L. Bělohrad A 13 gólů, L. Bělohrad B 13 gólů, Kopidlno 10 gólů, JC černí 7 gólů, JC bílý 7 gólů, JC modří 2 góly.

Piditurnaje č. 2 se zúčastnily tyto děti: Kodym, Matoušek, Kraus, Franěk, Zumr, Valeš, Fanta, Čech, Janatka, Kosejk, Filip M., Vohnout, Kuncíř, Gutsu, Nálevka, Zugar, Filip J., Ort.

Po turnaji jsme vybrali sedm kluků a dali si odvetu proti Kopidlnu, kde jsme na podzim prohráli asi 1:20. Tentokrát to byl zápas úplně o něčem jiném. Hra byla vyrovnaná, bojovná, i když bez šancí na obou stranách. Kopidlno dalo gól z penalty, my jsme vyrovnali po rohovém kopu. Zasloužená remíza 1:1. Jsem rád, že jsme ukázali, že už nejsme ti samí dřeváci, jako na podzim…:))).